Evren Özmen  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bilim Uzmanı

Tüm Yazıları


Döviz Satışlarına Vergi Geldi !!

Evren Özmen Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bilirkişi evrenozmen@ozmconsultancy.com www.kooperatiflerkanunu.com

Döviz Satışlarına Vergi Geldi !!

Kambiyo Muamelelerinde, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (Gider Vergisi) Geri Döndü.

15.05.2019 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 1106 Sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile döviz satarken satış tutarı üzerinden binde bir vergi ödemeye başlıyoruz.

2008 Yılında sıfırlanan kambiyo gider vergisi 11 yıl sonra geri geldi. Ancak bazı istisnaları var. Bu istisnaları aşağıda yazdım. Siz aşağı geçmeden söyleyeyim normal vatandaşa veya firmalara bu istisna yok.

Dövize olan talebi düşürüp kur artışına engel olunması için getirilmiş bir önlem olarak pek işe yarayacağını düşünmesem de önümüzdeki günler bize sonucu gösterecek. Umarım bu değişiklik ülkemizden döviz çıkışına neden olmaz.

Sonuç olarak bugünden itibaren gerek firmanızda gerek kendinize ait döviz hesabınızda satış yaparken binde bir kambiyo muameleleri vergisi ödeyeceğiz.

Cumhurbaşkanı Kararının tam metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Saygılarımla

14.05.2019 Tarihli ve 1106 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki

Madde-1:13.07.1956 Tarihli ve 6802 sayılı gider vergileri kanununun 33.maddesinde yer alan banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28.08.1988 tarihli ve 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararının eki kararın 1.maddesinin 1.fıkrasının e bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

e) Kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde bir (1) aşağıda sayılan kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden sıfır

  1. Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları
  2. Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları
  3. Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları

Madde-2: Bu karar yayım tarihinde yürürlüğe girer

Madde-3:Bu karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı yürütür.

15.05.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

BORDRO UYGLAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI [2019]

Error
Whoops, looks like something went wrong.