Dr. Mustafa Alpaslan  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bağımsız Denetçi

Tüm Yazıları


SMMM’nin İşi Terk Ettiği Tarihten Sonra Beyannamelerin Kimin Tarafından Verilmesi Gerektiği

Dr. Mustafa Alpaslan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bağımsız Denetçi m.alpaslan@windowslive.com

SMMM’nin İşi Terk Ettiği Tarihten Sonra Beyannamelerin Kimin Tarafından Verilmesi Gerektiği

Bilindiği gibi, işini ve işyerini terk eden SMMM’lerin işi terk etmeleri dolayısıyla, müşterileri ile düzenledikleri sözleşmenin sürdüğü döneme isabet eden vergilendirme dönemine ait her türlü vergi beyannamelerinin kim tarafından verileceği ile meslek mensubunun kendi şahsi mükellefiyeti ile ilgili olarak vergi beyannamelerinin kimin tarafından verilmesi gerektiği uygulamada tartışmalara neden olmaktadır.

Bu konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen 15.08.2018 gün ve E:108070 sayılı konuya açıklık getirmektedir. Buna göre;

  1. Mali Müşavirlik faaliyetini terk eden SMMM’nin müşterileri ile arasında yapılan sözleşmenin devam ettiği döneme isabet eden vergilendirme dönemlerine ait her türlü beyannamelerin, müşterisi olan mükellef tarafından diğer bir meslek mensubu ile yeni sözleşme yapması halinde gönderilmesi olanaklıdır.
  2. Meslek mensuplarının yalnızca kendi kişisel mükellefiyeti ile ilgili olarak sorumlu oldukları dönemlere ait vergi beyannamelerini yollayıp, onaylamak istemeleri halinde e-beyanname yetkisini de kapsayan yetki şifresi bağlı oldukları vergi dairesi tarafından verilmektedir. İşlemler böylece buna göre yürütülecektir.

02.10.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Sektörler Muhasebesi Kitabı Çıktı! [2018 EYLÜL Ayı Özel Baskı!]

Error
Whoops, looks like something went wrong.